پرده

آشنایی با انواع پارچه پرده ای

آشنایی با انواع پارچه پرده ای

پرده ها یکی از وسایل مهم در چیدمان و دکوراسیون خانه محسوب می گردند و به منزل جلوه و نمایی متفاوت می دهند ، از این رو انتخاب پرده مناسب بسیار حائز اهمیت می باشد .

پرده علاوه بر ایجاد یک حریم خصوصی به فضای اطراف شما انرژی و گرما هم می بخشد و باید متناسب با نیاز باید پرده انتخاب گردد .

استاده از پرده در منزل به چند دلیل صورت می گیرد :

مانع گرما و سرما و نور خورشید ، وسیله تزئینی در دیزاین منزل ،پوشاندن عیب ها و ایرادهای داخلی دکوراسیون یا پنجره ها .

برای آشنایی با انواع پارچه پرده ای جنس پرده از عوامل مهم در انتخاب پرده می باشد ، چون میزان کاربردی بودن و ماندگاری پرده را تعیین می کند . انتخاب پارچه مناسب برای دوخت انواع پرده بسیار مهم می باشد. هر مدل پرده ای با یک نوع پارچه مخصوص دوخته می شود . از نظر جنس پارچه ها ، تفاوت زیادی بین پرده ها وجود دارد .

برای پرده های اتاق خواب ، پارچه کلفت و ضخیم مناسب هستند . این پارچه ها جلوی نور زیاد در شب را می گیرند و برای داشتن خواب آرام ، بهتر است پرده ای انتخاب گردد که پنجره را کامل بپوشاند .

برخی از پارچه های پرده ، نازک هستند و جبنه تزئینی دارند . بنابراین جنس پرده برای سالن پذیرایی نازک و ظریف تر از اتاق خواب است .

آشنایی با انواع پارچه پرده ای

انواع زیادی در رنگ و طرح و جنس پارچه پرده وجود دارد که متناسب با نیاز شما و دکوراسیون منزلتان مورد استفاده قرار می گیرد .

در انتخاب پرده علاوه بر جنس و طرح پارچه ، باید به رنگ آن هم توجه کرد و باید دقت بیشتری داشت تا بعد از دوخت پرده از نتیجه کار رضایت کافی را داشته باشید

با توجه به دکوراسیون خانه تان و تم رنگی منزلتان ، رنگ ، طرح ، و حتی جنس پرده را برگزینید .

در این قسمت آشنایی با انواع پارچه پرده ای را برای شما قرار دادیم تا با انواع پارچه های پرده ای آشنا شوید .

انواع پارچه پرده

حریر

پارچه حریر یکی از اصلی ترین عناصر برای دکوراسین منزل می باشد . طبیعت زیبا و لطیف بودن حریر آن را برای استفاده به عنوان پرده مناسب می کند .

بیشتر بخوانید
پرده زبرا

حریر پارچه ای ظریف و زیبا می باشد و ضخامت کمتری دارد و می توان از هر دو طرف آن استفاده کرد .

یکی از پرکاربردترین پارچه های مناسب برای پرده حریر می باشد و مناسب برای سالن پذیرایی می باشد و علاوه بر اینکه جلوی دید منزلتان را می گیرد ، نور و روشنایی را نیز به خانه تان انتقال می دهد و برای داشتن فضای پر نور می توان از پارچه حریر استفاده کرد .

پرده حریر

پرده حریر

پرده های حریر برای سالن پذیرایی و آشپزخانه بهترین انتخاب هستند و می توان از ترکیب حریر و پارچه دیگر نیز برای اینکار استفاده کرد و به آن جلوه بیشتری داد.

از دیگر مزایای پارچه حریر برای انتخاب به عنوان پرده ، ارزان بودن ، نظافت آسان ، تنوع رنگ زیاد را می توان نام برد .

کتان

پارچه کتان همانطور که از اسم آن پیداست از الیاف کتان ساخته شده و یکی از قدیمی ترین پارچه ها می باشد و برای دوختن پرده های ساده مناسب هستند و دارای طرح های زیبا و دل نواز می باشند . رنگ بندی های پارچه کتان باعث جذابیت آن شده است .

پرده کتان

پرده کتان

پارچه کتان معمولا برای پرده اتاق خواب بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و دلیل آن هم این است چون پارچه کتان به علت اینکه نور را از خود عبور نمی دهند و مانع رسیدن نور های اضافی در شب می شوند و به خواب آرام و خوب کمک میکند .

استفاده از پرده های کتان در فصل تابستان مانع از نور و گرمای آزار دهنده به داخل خانه می شود و در فصل زمستان مانع هدر رفت گرمای داخل منزل می گردد .

پارچه کتان به دلیل اینکه مانند پارچه حریر ، نازک نیست و ضخیم می باشد نیازی نیست از زیر پرده به همراه آن استفاده کرد و خود به تنهایی کافی می باشد .

بیشتر بخوانید
پرده فروشی در فرشته

 مخمل

پارچه مخمل سالهای زیادی است که در دیزاین منزل نقش مهمی ایفا می کند و استفاده از آن برای پرده نمایی مجلل و لوکس به خانه می دهد و جلوه زیبایی دارد و در بعضی نقاط که نیاز به نور زیادی ندارد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد .

پارچه مخمل به خاطر ایستایی عالی و فوق العاده ، معمولا برای همه مدل پرده کاربرد دارد و از این پارچه می توان به عنوان والان پرده هم بهره برد .

مخمل

مخمل

پرده های مخمل به دلیل اینکه ضخیم هستند می توان در اتاق خواب نیز استفاده کرد و به دلیل شکل پذیری آسان و خوبی که داند قابل استفاده و اجرا در مدل های مختلف می باشند .

این پارچه به خاطر داشتن ویژگی های مثبت زیاد در بین پرده ها ، از محبوبیت بالایی برخوردار است و در فضاهای مختلف منزل ، تالار ، هتل ،آمفی تئاتر و … نیز کاربرد زیادی دارد و در مدل های مدرن ، کلاسیک و رسمی از پارچه مخمل ماین پارچه از الیاف پنبه ابریشم و یا با مواد مصنوعی ، مانند : پلی استر بافته شده است.نام دیگر آن اطلس می باشد و از براقیت خاصی برخوردار است که به آن جلوه و شکوه زیادی می بخشد.

قدمت تولید پارچه ساتن به قرون وسطی بر می گردد . در آن زمان خرید ساتن فقط در انحصار طبقه مرفه جامعه بود.

بافت ساتن به دلیل دارا بودن پارچه از الیاف ابریشم ، پنبه یا کتان ، لطیف و نرم می باشد و به خاطر صاف و براق بودن سطح این پارچه ، بیشترین کاربرد را در پرده آرایی دارد .یک طرف پارچه ساتن ظاهر براق و درخشانی دارد و یک طرف دیگرپارچه ، مات می باشد .

پرده ساتن

پرده ساتن

ساتن

این پارچه از الیاف طبیعی پنبه ،ابریشم یا با مواد مصنوعی ، مانند پلی استر بافته شده است .
از پارچه ساتن برای دکوراسیون داخلی منزل و به عنوان پرده می توان بهره برد و به دلیل اینکه نسبت به دیگر پارچه ها کمتر چروک می شود می تواند خیال شما را برای استفاده از آن به عنوان پرده راحت کند .
فناوری های نوین در صنعت نساجی ،استفاده از ساتن را هم دچار تغییرات جذابی کرده است و انواع طرح ها به کمک فناوری های دیجیتالی ، ساتن های شیک و لوکس وزیبا و رنگارنگ و پر از نقش ونگار چاپ می گردد .
ضخامت ساتن این امکان را برای انواع دوخت و پلیسه فراهم می کند و می توانید پرده های مجلل و لوکسی را برای منزل خود داشته باشید.
پرده ساتن برای اتاق خواب نیز به دلیل اینکه نور را از خود عبور نمی دهد گزینه خوبی است و در پذیرایی ، اتاق کودکان و نوجوانان و …در طرح های بسیار زیاد ، عروسکی ، گلدار ، تک گل ، حاشیه و …و همچنین آشپزخانه و دیگر مکانها مورد استفاده قرار می گیرد .

بیشتر بخوانید
پرده فروشی ارزان

ابریشم

پارچه ابریشم یکی از قدیمی ترین پارچه های دنیاست . این نوع پارچه برای دیزاین های لوکس مناسب می باشد و برای پذیرایی منزل گزینه خیلی خوبی محسوب می شود .

از پرده ابریشمی در خانه هایی که پذیرایی بزرگی دارند بهتر است استفاده شود.
پرده ابریشمی نسبت به تمامی پارچه های پرده های دیگر گرانتر است و در عوض نسبت به تمامی پاچه های پرده نیز لوکس تر می باشد و به همین دلیل بهتر است برای پنجره ای که در نقطه مرکزی خانه که در دید است استفاده شود .
درکل پارچه ابریشم برای فضاهایی مناسب است که می خواهیدحس لوکس بودن به آنها بدهید .

مطالب مفید:
خرید پرده در تهرانفروش پردهپرده چاپیپرده پانچپرده مخملدوخت پردهپرده حریرخرید پردهپرده زبرا پرده پزیرایی –  پرده آشپزخانهپرده فروشیپرده سراتعمیرات پرده  –پرده بیمارستانیپرده آمفی تئاتر

11 دیدگاه در “آشنایی با انواع پارچه پرده ای

 1. احمد گفت:

  سلام مقاله هاتون بسیار مفید هست ممنونم

 2. مریم گفت:

  مقاله آشنایی با انواع پارچه پرده ای مفید بود. ممنون

 3. سما گفت:

  پرده ی تور رو میشه توی ماشین شست؟

 4. حمیده یوسفی گفت:

  مقاله آشنایی با انواع پارچه پرده ای بسیار خوب و کاربردی است.

 5. علی آسا گفت:

  مقاله مفیدی بود.

 6. متین گفت:

  مطالب مفیدی در مورد آشنایی با انواع پارچه ای بود

 7. نادر گفت:

  اطلاعات مربوط به آشنایی با انواع پارچه پرده ای عالی بود

 8. مریم گفت:

  نکات جالب و آموزنده ای در رابطه با جنس پرده بیان شده بود ممنون

 9. مائده گفت:

  اطلاعات مفیدی با خواندن متن بدست آورد ممنون.

 10. فاطمه گفت:

  در مقاله آشنایی با انواع پارچه پرده ای انواع پارچه پرده را خیلی خوب معرفی کردید مرسی

 11. پروین گفت:

  مقاله مفید و جامعی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *